fbpx

PL: Jak wygląda praca nad identyfikacją wizualną firmy, cz.2

Design

W poprzedniej części dowiedzieliśmy się na czym polega różnica pomiędzy brandingiem a identyfikacją wizualną, co się na nią składa oraz jak dowiedzieć się jakie są nasze faktyczne potrzeby. W poniższym artykule postaram się opisać jak wygląda praca nad projektem.
Trzeba pamiętać jednak, że każdy przypadek jest inny. Nie ma dwóch takich samych klientów. Każde zlecenie rozpatrywany jest przeze mnie indywidualnie. Tak więc poniższy schemat jest tylko orientacyjnym planem działania.

Krok po kroku

Na wstępnie chciałabym podkreślić, że cały proces tworzenia CI to praca zespołowa. Dlatego tak ważne jest od samego początku zaangażowanie klienta. Czym więcej szczegółów na temat firmy, jej założeń, wartości, grupy odbiorczej jesteś w stanie przekazać tym sprawniej przebiega cały proces. Istotne jest, byś odpowiedział sobie na pytanie – w jaki celu tworzona jest identyfikacja i są twoje oczekiwania.

 

1. Brief – poznajmy się
Na samym początku zleceniodawca proszony jest o dostarczenie dokumentu opisujący czego potrzebuje. Jeżeli nie posiadasz briefu i nie wiesz jak się do tego zabrać, nic straconego. Na potrzeby swoich klientów opracowałam szczegółową ankietę złożoną z kilkudziesięciu pytań podzielonych na parę sekcji. Znajdziesz tam zagadnienia dotyczące misji twojej firmy, grupy odbiorczej, konkurencji oraz rynku. Wszystko to po to, by lepiej poznać ciebie i twoje oczekiwania. Pytania mają charakter otwarty. Na tym etapie staram się nie sugerować żadnych rozwiązań. To klient dostarcza wszystkich informacji.

2. Mood boards i burza mózgów

mood board magazyn

Plansza inspiracyjna ukazująca rozwiązania pasujące do briefu klienta.

 

Mood boards to nic innego jak zbiór inspiracji, który tworzy wstępną koncepcję identyfikacji wizualnej. To zazwyczaj kolaż składający się z obrazów, tekstów, obiektów kształtów, ale nie tylko. Na takiej planszy mogą znaleźć się elementy kojarzące się z marką – np. zdjęcia znanych postaci reprezentujące wartości przyświecające firmie. Plansze takie mają na celu oddanie ogólnej idei.

W cenie projektu zazwyczaj zawarty jest koszt 3 plansz inspiracyjnych reprezentujących 3 różne koncepcje wizualne. Szczegółowa ilość przedstawiona zostanie we wstępnej ofercie. Powstają w oparciu o ankietę wypełnioną przez klienta. W większości przypadków wystarczy to, by wybrać jeden właściwy kierunek. Wstępne pomysły zostają omówione z klientem. Moment ten jest kluczowy w wyborze ostatecznego stylu i kierunku, w którym będziemy rozwijać identyfikację.

 

3.  Koncepcje logotypów – wstępne projekty

 

Dwie koncepcje logotypów dla klienta

Na tym etapie klient otrzymuje od 2-3 wstępnych koncepcje logotypów powstałych w oparciu o wybrany mood board. W tym przypadku koncepcje też różnią się od siebie, ale związane są ściśle z kierunkiem obranym przy omówieniu plansz inspiracyjnych. Na tym etapie logotypy pokazane są w szerszym kontekście wykorzystując gotowe mockup. Wszystko to, by ocenić jego funkcjonalność i ogólny charakter.

Klient jest proszony o wybranie logotypu, który najbardziej przypadł mu do gustu. Do tego etapu zazwyczaj przewidzianych jest 3-5 poprawek.

 

4. Feedback i dalsze prace

 

Proces pokazujący ewolucję logotypu od wstępnej wersji po wersję zaakceptowaną przez klienta.

Po otrzymaniu wskazówek I poprawek od klienta rozpoczynają się pracę nad elementami księgi znaku oraz resztą zamówionych materiałów. Zostają wybrane kroje pisma, elementy dodatkowe oraz kolorystyka.

Do tego etapu przewidzianych jest od 3-5 poprawek w zależności od wcześniejszych ustaleń.

 

5. Projekt logotyu
Klient otrzymuje gotowy projekt logotypu, projekty graficzne materiałów drukowanych oraz księgę znaku.

Do tego etapu istnieje możliwość nanoszenia jeszcze drobnych poprawek. W cenie przewidziane są 3 serie zmian.

 

6. Odbiór projektu

Klient otrzymuje pliki z materiałami – otwarte (InDesign, Illustrator lub Photoshop) oraz przygotowane do druku (.pdf, .eps lub .tiff)

 

*Poniższy plan jest systemem, który wypracowałam sobie na przestrzeni lat. Nie jest, więc to uniwersalny koncept, którym posługują się wszyscy graficy, czy agencje.

 

Czas trwania projektu

Czas trwania realizacji zależna jest od ilości elementów oraz zaangażowania klienta. Zazwyczaj jednak trwa od dwóch do czterech tygodni. W przypadku dużych projektów, gdzie w grę wchodzą marki pokrewne, system oznakowań, strona internetowa itp. Projekt zostaje rozpisane na większą ilość etapów, a czas realizacji może potrwać nawet do paru miesięcy. Warto mieć to na uwadze w momencie, gdy startujemy z naszą firmą.

Jeżeli interesują cię projekty identyfikacji, sprawdź moje portfolio. Znajdziesz tam realizacje dla Coodo for Kids, Kids Home Foundation oraz Ock Pop Tok.

Empower your brand with strategy that works long-term

I help show your brand’s true potential using strategy and design. I support small entrepreneurs in reaching their brand’s goals, connect with the right audience and stand out from the competition.

Book consultation

Written by Magdalena

Written by Magdalena

Brand Specialist

I am on a mission to empower small entrepreneurs in reaching their brand’s goals, connect with the right audience and stand out from the crowd. I use strategy and design to show their brand’s true potential.

You can find interesting too:

The creative brief – first step to successful branding

Imagine a deserted island with a hidden treasure. When your boat reaches the shore, the captain handing you a scrap of paper with the topography of the unknown land. On how precisely the pirates have drawn the map and how skillfully the sailor can imagine all the...

How to choose colours for a brand

The right colours for a brand support communication and without words show what the audience can expect. However, many entrepreneurs have a big problem with choosing the right colours. We are often guided by our own taste and emotions. But it's important to remember...

Empathy in graphic design

Empathy in graphic design has recently become a popular topic. All thanks to design thinking, user experience and determining the ideal customer's avatar. Designing should put the user in the center and focus. This is where empathy comes in.   According to Berne...

0 Comments

Pin It on Pinterest

Share This